zenon Day MALMÖ
3:e November 2026 | Elite Hotels Savoy Malmö | 8:00 – 16:30
Registrera dig här - Malmö
zenon Day STOCKHOLM
5:e November 2026 | Scandic Star Hotel Sollentuna | 08:00 – 16:30
Registrera dig här - Stockholm
Välkommen till zenon Day 2026 i Malmö eller Stockholm, två evenemang för systemintegratörer, slutanvändare och automationsspecialister som vill få praktiska insikter i framtidens industriella automation, energihantering och digitala transformation.
På varje ort är dagen uppdelad i ett energy-spår på förmiddagen och ett manufacturing-spår på eftermiddagen, så att du kan välja det ämnesområde som är mest relevant för dig. Programmet innehåller expertpresentationer, livedemonstrationer, kundcase och möjligheter att nätverka med specialister från COPA-DATA, våra partners och branschkollegor.
Oavsett om du är intresserad av energi och infrastruktur, SCADA och automation, MTP och OpenDCS, industriell cybersäkerhet, IIoT, Linux eller de senaste nyheterna i zenon Software Platform, ger zenon Day dig konkreta insikter och inspiration för att bygga mer flexibla, säkra och framtidssäkra verksamheter.
Observera att evenemanget kommer att hållas delvis på engelska samt att det är gratis, men att vi behåller rätten att ta en no-show avgift. Agendan kan komma att justeras fram till en månad före evenemanget.
Energy session
Manufacturing session
October 6, 2026
08:00 AM
Registrering & välkomstkaffe
Vi välkomnar dig till hotellet i Malmö eller Stockholm. Ta en kopp kaffe och passa på att mingla innan dagens program börjar.
June 8, 2026
08:30 AM
Introduktion
En introduktion till energi-spåret och en översikt av dagens agenda.
June 8, 2026
08:40 AM
Security
Upptäck hur du stärker säkerheten i dina industriella system med användarhantering och efterlevnad av regelverk som NIS2 och Cyber Resilience Act (CRA).
Talare: Alexandra Gnutti - Presentation på engelska
June 8, 2026
09:20 AM
Demo
Se moderna säkerhetsfunktioner i praktiken, inklusive IIoT-anslutning, tvåfaktorsautentisering, NFC-inloggning och Linux Device Manager.
Talare: Clint Wulkan
June 8, 2026
10:00 AM
Fikapaus
Passa på att fylla på med energi och utbyta idéer med andra deltagare.
June 8, 2026
10:20 AM
Energy och nyheter från zenon 16
Upptäck de senaste funktionerna i zenon 16 för energitillämpningar, bland annat MQTT Sparkplug Gateway och IEC 61850 Wizard.
Talare: Sebastian Lhotka – Presentation på engelska
June 8, 2026
10:50 AM
Demo
En praktisk demonstration av IEC 61850 Wizard och dess möjligheter för effektiv engineering.
Talare: Douglas Ahlgren
January 1, 2022
11:15 AM
Techinova Case
Vår Gold Partner Techinova presenterar case som visar hur zenon används i verkliga energiprojekt.
Talare:
Stockholm: Johan Wistedt
Malmö: Henrik Johansson
October 1, 2024
12:00 PM
Lunch
Förmiddagens energispår avslutas med lunch. Passa på att nätverka med deltagarna som ansluter till eftermiddagens tillverkningsspår.
October 1, 2024
12:00 PM
Lunch
Eftermiddagens manufacturing-spår inleds med lunch. Passa på att träffa deltagarna från förmiddagspasset.
June 8, 2026
01:30 PM
Introduktion
En introduktion till manufacturing-spåret och dagens ämnen.
June 8, 2026
01:40 PM
Integration med externa system och modularitet
Upptäck hur AIL, Körber PAS-X, MTP, OpenDCS och de senaste funktionerna i zenon 16 förenklar integration och möjliggör en mer flexibel produktion.
Talare: Jacob Trummer och Yones Sadaghiani – Presentation på engelska
June 8, 2026
02:50 PM
Demo
Se integration med PAS-X, anslutning till AVEVA PI och MTP-arbetsflöden demonstreras live.
Talare: Douglas Ahlgren
June 8, 2026
03:10 PM
Fikapaus
Passa på att fylla på med energi och utbyta idéer med andra deltagare.
June 8, 2026
03:30 PM
Security
Upptäck hur du stärker säkerheten i dina industriella system med användarhantering och efterlevnad av regelverk som NIS2 och Cyber Resilience Act (CRA).
Talare: Alexandra Gnutti – Presentation på engelska
June 8, 2026
04:10 PM
Demo
Upplev IIoT-anslutning, tvåfaktorsautentisering, NFC-inloggning och Linux Device Manager i praktiken.
Talare: Clint Wulkan
June 8, 2026
04:30 PM
Slutet av zenondagen: Tack för att ni kom!
Vilka är eventet riktat mot?
Evenemanget riktar sig till befintliga slutkunder och systemintegratörer inom energi, infrastruktur, tillverkning och processindustrin. Upptäck hur de senaste innovationerna i zenon kan bidra till säkrare, effektivare och mer framtidssäkra automationsprojekt. Ta del av praktiska lösningar för energihantering, digitala transformatorstationer, IEC 61850, MTP, OpenDCS, IIoT, Linux och cybersäkerhet genom expertpresentationer, livedemonstrationer och verkliga kundcase.
Talarprofiler
Alexandra Gnutti
Software Security Specialist, COPA-DATA
Plats för event
Kostar eventet?
Eventet är gratis, vi bjuder på lunch och fika! Observera att vi tar en avgift för no-show anmälningar.
Måste man gå på lunchen?
Absolut inte! Du kan ange dina önskemål när du fyller i anmälningsformuläret. Passa även på att informera oss om eventuella allergier.
Kan man se zenon i arbete?
Absolut! Under dagen kommer demos att visas av våra tekniker.
När börjar presentationerna?
Presentationerna börjar kl. 08.30 för förmiddagspasset och kl. 13.30 för eftermiddagspasset. Om du vill komma lite tidigare på morgonen finns COPA-DATA-teamet på plats från kl. 08.00 för att välkomna dig med en kopp kaffe.
Hur drar jag tillbaka jag min anmälan?
Om du av någon anledning inte kan delta på evenemanget behöver du inte oroa dig. Kontakta oss gärna på info.sweden@copadata.com så hjälper vi dig
Hittar inte svaret på din fråga?
Kontakta oss på info.sweden@copadata.com